Mozaiky na zakázku

Pokud máte zájem, mohu vytvořit mozaiku přímo pro vás...

Kam se mozaiky hodí

Mozaiku je možné použít jako obklad např. v koupelně či kuchyni. Její velikost záleží na vás. Může tvořit celou obkládanou plochu nebo jen její část. Mozaiky se výborně hodí také jako obrazy na stěnu. V exteriéru si můžete nechat vyrobit na míru mozaikové domovní číslo či znamení. Možností je ještě daleko více (mozaikové květináče, krabičky, rámy zrcadel, omozaikovaný nábytek - stoly, stoličky a mnoho dalšího), záleží na vašich konkrétních potřebách a přáních. Pokud máte nápad, neváhejte mě kontaktovat. Probereme spolu možnosti, cenu, materiály... a můžeme se pustit do díla :).

Jak budeme postupovat

Práci na zakázce začínám návštěvou místa a rozhovorem s vámi. Považuji to za hodně důležité - zjistím, co se na dané místo hodí, co máte rádi, probereme představu o barvách, materiálech atd. Pak začnu s návrhem, který zahrnuje i zákres do fotky, abyste si výsledek uměli lépe představit. Návrh spolu budeme konzultovat, až dojdeme k výsledku, se kterým budeme všichni spokojeni a který bude na daném místě realizovatelný.

Pak následuje tvorba šablony 1:1. Pokud je to potřeba, dělám ji v počítači a následně tisknu 1:1. To je hlavně u přesných geometrických obrazců - např. mandal. Běžné mozivy kreslím na velkoformátový papír. Hotovou šablonu pak zkouším na místě. Ověřím si tím, že tam motiv opravdu sedí. Kreslené vzory na místě ještě dodělávám, aby vše sedělo vzhledově i rozměrově.

V průběhu návrhu probereme také materiály, které použiji. Tvořím hlavně z obkladaček, jako doplněk je možné použít skleněné pecky, keramické komponenty, kamínky apod. Můžete si vybrat u mě v dílně ty, které se vám budou líbit. Pokud byste nenašli to, co potřebujete, objednám jiný materiál dle společné domluvy.

Skládání pak probíhá u mě v dílně. Kousky lepím na perlinku, která je položená na šabloně. Hotovou mozaiku převezeme k vám, nalepíme ji a zaspárujeme. Při lepení a spárování mi pomáhá můj manžel, zdatný technik. :)

Pokud byste se chtěli do skládání zapojit i vy sami, můžeme se domluvit na nějakém druhu spolupráce. Pak je možné, že nebudu mozaiku skládat u sebe v dílně, ale budu vás vést formou konzultací a workshopů u vás doma. Možností je hodně, vše je na společné domluvě :).

Cena

Cena každé mozaiky je velmi individuální - záleží na ceně materiálu, ale hlavně na její pracnosti. Stejně veliká mozaika z náhodně naštípaných střepů bude podstatně levnější, než mozaika z jednotlivě tvarovaných a broušených kousků. Běžný materiál není až zas tak drahý (500 - 1000,- Kč/m² ), ale jsou i případy, kdy je potřeba objednat držší materiál, což výslednou cenu podstatně ovlivní.

Orientačně můžete počítat s cenou 15 000,- (náhodné střepy) - 35 000,- (přesně tvarované střepy) Kč/m² mozaiky (cena zahrnuje kompletní zakázku - materiál, návrh, návštěva místa, konzultace, ověření návrhu na místě a zaměření, skládání, lepení, spárování, doprava atd.). Tato cena platí pouze pro mozaiky na stěnu (kuchyně, koupelny apod.). U obrazů bývá cena vyšší, protože jsou většinou pracnější a zpravidla z daleko menších kousků. Než se pustím do práce, odsouhlasíme si cenovou nabídku, takže budete cenu vědět předem.

Pokud máte zájem, ozvěte se mi a těším se na spolupráci! :)


Aktuálně

12.9.2023
Mám velikou radost, že sem můžu dát fotky svojí poslední mozaiky, kterou jsem dělala pro kamarádku do Libiše u Neratovic. Je hotová už zhruba dva měsíce, ale teprve včera jsem ji pořádně nafotila. Hlavní myšlenka je kontrast dvou protikladů, který jsem se snažila vyjádřit jak barvou, tak i tvary a stylem jednotlivých mandal. Něco jako aktivita x pasivita, teplo x zima, den x noc... Každý tam může vidět to své...


Ukázky realizací

Mozaiková mandala v Brandýse nad Labem, 2022

Tato mozaika vznikla v roce 2022 na objednávku firmy GoldenGate, která prodává investiční zlato a stříbro. Mozaika je navržena tak, aby byla co nejvíce v souladu se zaměřením firmy. Klienti měli představu mandaly a já jsem cítila, že se sem hodí něco reprezentativního a jednoduchého, co zároveň budí dojem luxusu. Barvy jsme zvolili vzhledem k zaměření firmy - zlatá byla jasná volba.
Tato mozaika byla pro mě výzvou, protože jsem chtěla udělat prvky velice tenké. Zároveň sehnat zlaté obklady nebylo úplně jednoduché a byly velmi drahé. Pro ztenčení tvarů jsem použila stolní brusku a záměr se nakonec podařilo zrealizovat.


Mozaika v kuchyni podkrovního bytu na Smíchově, 2011 a 2020

Toto byla první mozaika, kterou jsme vytvořili společně s manželem v roce 2011. Chtěla jsem si zkrášlit prostor nové kuchyně něčím originálním. Líbila se mi i myšlenka recyklace materiálu. Tak to tedy začalo... V roce 2020 jsem byla požádána majitelem domu, který byt rekonstruoval, abych dokončila část nad linií horních skříněk, kterou se nám před opuštěním bytu nepodařilo dodělat.
Mozaika je umístěna v obývacím pokoji s kuchyňským koutem v podkroví činžovního domu ze začátku 20. století. Místnost je orientována na sever do vnitrobloku a za den sem téměř nedopadnou přímé sluneční paprsky. Proto byly použity teplé barvy a motiv "zářících ohňů", aby sem přinesly pocit tepla a útulnosti.
Spodní mozaika je tvořena z náhodných střepů bez použití mozaikářského nářadí. Při dodělávce v roce 2020 ("chapadla") už bylo použito základní nářadí.


Mozaika v kuchyni rodinného domu v Chabrech, 2018

Cílem bylo sladit mozaiku s interiérem obývacího pokoje s kuchyňským koutem. Tento prostor se nachází v přízemí s výhledem na zahradu a je zde silné propojení zahrady s interiérem. Proto jsem zvolila rostlinný motiv. V pokoji jsou poměrně výrazné závěsy se žlutými koly na bílém pozadí a mozaika ladí zároveň s nimi. Béžové pozadí je ze zbytku dlaždic z podlahy kuchyně. Do tvorby se zapojil i pětiletý chlapec - vytvořil na "liáně" berušku :).
Jde o mozaiku skládanou z náhodně rozbitých střepů bez použití dalšího nářadí.


Mozaika v podkrovní koupelně rodinného domku v Chabrech, 2019

Tato mozaika se nachází nad vanou v podkrovní koupelně rodinného domku v Chabrech. Malá místnost je osvětlena jen jedním střešním oknem, ze kterého je vidět pouze na nebe. To mě inspirovalo k vytvoření mozaiky s tématem vesmíru a hvězd. Vesmír zde zachycený může být jak hmotný, "vnější", tak "vnitřní" - pocitový, spirituální. Na hlavní stěně je hvězda, zdroj světla a na boční stěně jsou zachyceny další hvězdy jen v textuře. Nejsou barevně odlišeny od zbytku mozaiky.
Tato mozaika je složena z náhodně rozbitých kousků dlažby. Na rozdíl od minulých mozaik jsem zde začala pracovat i s texturou. Vše je zatím bez použití mozaikářského nářadí.